Prawie wszystko o lampach wiszących

13 października, 2020 Off By it's HOME
Prawie wszystko o lampach wiszących

Wiszące oprawy oświetleniowe dodają blasku i stylu każdemu domowemu pomieszczeniu. Jako eksperci oświetleniowi, podpowiemy Tobie, w jaki sposób dobrać i wykorzystać wiszącą lampę która rozświetli to co chcesz.

Lampy wiszące – wprowadzenie

Podwieszone do sufitu za pomocą prętów, łańcuchów czy przewodów lampy wiszące, przenoszą światło w miejsca, w których go potrzebujemy. Emanują przykuwającym uwagę wdziękiem, którego nie sposób nie podziwiać, nawet po wyłączeniu prądu. Istnieje wiele różnych kształtów, rozmiarów i stylów, od kilku centymetrowych mini cylindrów po masywne ponad metrowe formy. Niektóre rozpraszają miękko światło na dużym obszarze, rozświetlając nawet całe pomieszczenia. Inne skupiają światło na jednym strategicznym miejscu, wspomagając nasz wzrok ułatwiając pracę. Przeznaczenie lampy wiszącej jest często określane przez klosz. Jednocześnie duże znaczenie ma też materiał z którego został wykonany. Klosze lamp szklanych, kolorowych, dmuchanych, pokrytych tkaniną z reguły rozpraszają światło w różnych kierunkach.

Klosze wykonane z metalu, aluminium, tworzywa, czy nawet betonu i gipsu ograniczają światło i kierują je w określone miejsce.

Jak dobrać lampę wiszącą

Jak wspomniano powyżej, wiele zależy od klosza lampy.

Klosz przepuszczający światło doskonale nadaje się do rozświetlania pomieszczenia lub przynajmniej jego większej powierzchni. Światło rozprzestrzenia się gładko nie skupiając na żadnych elementach nawet pod samą wiszącą oprawą. Cienie nie są mocne ponieważ światło jest odbijane od sufitu ścian a nawet podłogi. Kontrasty są słabe. Otrzymujemy w ten sposób światło które w punkcie mocowania jest najmocniejsze, zanikając proporcjonalnie do odległości.

Klosz nieprzezroczysty formuje światło. Ogranicza jego kąt padania i uwypukla miejsca na które jest kierowane. Wieczorami tworzy mocne kontrasty. Cienie są mocno zaznaczone a skupione w ograniczonym miejscu światło tworzy nastrojowe oświetlenie i wspaniale uwypukla oświetlone miejsca. Wspomaga także do pracy ponieważ ukierunkowane światło z reguły ma silniejszą emisję.

Jedna lampa wisząca czy kilka ?

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią zdecydowanie pomyśl nad zawieszeniem więcej niż jednej oprawy. Wizualnie lepiej to wygląda a pomieszczenie czy to salon czy kuchnia zdecydowanie nabiera bardziej stylowego charakteru. Jeśli dysponujesz mniejszym pomieszczeniem lub myślisz o dużej oprawie, zdecyduj się na jedną lampę.

Profesjonalna wskazówka : wieszając kilka opraw, staraj się dobrać pomiędzy nimi odległość tak, aby strumienie światła nachodziły na siebie, eliminując w ten sposób ostre cienie.

Jaka wielkość lampy wiszącej nad stół ?

Weź pod uwagę wskazówki powyżej dotyczące ilości lamp. Jednocześnie pamiętaj, że nad stołem nie można przesadzić aby nie zakłócić jego głównego charakteru. Pamiętaj, że bardzo dobrze wygląda prostokątny stół za oprawą wiszącą lub kilkoma , które nie przekraczają jego szerokości pomniejszonej o ok 30 cm z każdej strony. Daje to bardzo dobry efekt wizualny.

Profesjonalna wskazówka: pamiętaj, że wieszając oprawę lub kilka na suficie kartonowo- gipsowym, maksymalna waga oprawy nie powinna przekraczać 12-13 kg. W innym razie wykorzystaj stelaż płyt lub zamontuj pod płytą dodatkowe mocowanie oprawy.

Na jakiej wysokości wieszać lampę wiszącą ?

Lampę wiszącą możesz zawiesić według swoich upodobań. Jednak jeśli borykasz się z tym problemem możesz skorzystać z naszej uniwersalnej porady. W przypadku wysokości pomieszczenia przekraczającego 4 m, klosz lampy doskonale wygląda gdy jest zawieszony pośrodku między podłogą a sufitem. Gdy sufit znajduje się na standardowej wysokości ok 2,4 m, klosz dobrze wygląda na wysokości ok 2 m nad podłogą.

Jak dobrać moc lampy wiszącej ?

To pytanie na które nie łatwo nam odpowiedzieć. Wiele zależy od naszych preferencji, potrzeb i przyzwyczajeń. Pamiętaj, że zbyt duża moc żarówki może oślepiać ( powodować olśnienie) jednocześnie przyćmić swoją mocą świecenia urodę lampy wiszącej. W to miejsce pomyśl nad dodatkowymi lampami w miejsce jednej.

Zbyt mało światła ogranicza i sprawia, że bardzo szybko odczujemy znużenie i zmęczenie.

Najprościej posłużyć się poniższą tabelą określającą dobór mocy światła w watach do metrażu. Moc źródła jest podana w luxach. To wartość zmierzona na powierzchni padania światła. Dobre światło do pracy powinno wynosić ok 500 lx , wystarczające do 300 lx , nastrój osiągniemy przy wartości 150 lx.

moce żarówki i lumeny

Profesjonalna wskazówka: dobrze jest osiągnąć większą wartość natężenia światła. Dlaczego ? Ponieważ łatwiej jest wyłączyć część opraw lub użyć ściemniacza niż zwiększyć jasność w razie potrzeby.

Producenci opraw i źródeł światła podają moc w lumenach. Jak je przeliczyć na luxy ? No właśnie to kolejny problem. Pamiętaj, że wartość luxów – mierzona w miejscu padania światła, zmniejsza się wraz z odległością od jego źródła. Pomocna może okazać się poniższa tabela.

kalkulator i przelicznik żarówek tradycyjnych w na LED

Zwracaj uwagę na wystrój mieszkania. W tym kolor ścian , mebli i podłogi. Jeśli są ciemne, nie obawiaj się zwiększyć ilość światła nawet o 30-50 %. Dodatkowym i ważnym elementem jest też barwa światła, ale o tym w innym tego typu poradniku. Jeśli będziesz miała/miał pytania, zapraszamy do kontaktu.

Zapisz się do Newslettera aby być z nami na bieżąco !